Choroba Alzheimera.

Nasze społeczeństwo starzeje się, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami neurologicznymi powodującymi znaczne obniżenie się i tak już niskiej sprawności organizmu. Jak przyznaje neurolog Gdańsk Zaspa, coraz częściej w swojej pracy spotyka się z występowaniem u pacjentów choroby Alzheimera. Pierwszy raz wzmianki o niej pojawiły się na początku ubiegłego wieku, opisał je Aloizy Alzheimer w 1906 roku. Na chorobę Alzheimera są szczególnie narażone osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia, jednakże literatura medyczna opisuje przypadki wystąpienia choroby u osób dużo młodszych, nawet tych poniżej czterdziestego roku życia. Jakie są pierwsze objawy pojawienia się tej choroby?

Przede wszystkim mówimy o splątaniu, problemami w wysłowieniu się, pojawiającymi się atakami agresji, zaburzenia dotykające pamięć długotrwałą. Wraz z postępem choroby pacjent traci kontrolę nad swoim ciałem, dochodzi do kolejnych zaburzeń organizmu pacjenta, prowadzących do zgonu. Proces leczniczy zawsze dobierany jest indywidualnie, w zależności od dynamiki postępu choroby a także spustoszeń, które choroba wywołała do momentu wdrożenia leczenia. Trzeba w tym miejscu podkreślić, iż średnia długość życia z chorobą Alzheimera wynosi około siedmiu lat, przy czym szansa na przeżycie z chorobą piętnastu lat jest mniejsza niż jeden procent.

Do tej pory nie odkryto skutecznego lekarstwa na tę chorobę, jednakże można wdrożyć leczenie objawowe, chociaż w niewielkim stopniu zmniejszające dyskomfort związany z chorobą. Nie istnieje żaden sposób na spowolnienie choroby ani związanych z nimi zmian patologicznych w mózgu,  są jednak sposoby na spowolnienie procesu utraty funkcji poznawczych, zarówno przy wykorzystaniu ćwiczeń fizycznych i umysłowych, w połączeniu z dietą. Neurolog Gdańsk Zaspa przypomina, iż choroba alzheimera przebiega w czterech fazach. Pierwszą z nich jest predemencja, często utożsamiana ze zmianami wynikającymi s procesów starzenia. Najbardziej charakterystyczne są tutaj objawy związane z pogorszeniem się pamięci. Wczesny etap choroby Alzheimera często jest tym okresem, gdy najbliżsi osoby chorej zaczynają zauważać zmiany, niekoniecznie związane z procesem starzenia. Poza zaburzeniami pamięci pojawiają się także problemy z wysłowieniem się a także występują problemy z wykonaniem codziennych czynności. Jak przyznaje neurolog Gdańsk Zaspa, etap umiarkowany i zaawansowany są najtrudniejsze dla osób najbliższych osoby chorej, ponieważ to na nich spada cały ciężar opieki nad pacjentem.