Choroba Parkinsona.

 

Coraz większą grupę naszego społeczeństwa stanowią osoby chorujące na chorobę Parkinsona. Neurolog Gdańsk Zaspa wie, że choroba Parkinsona ( z łac. morbus Parkinsoni ) jest jedną z najdłużej postępujących chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ta atakuje około 1 procenta populacji, przy czym największe prawdopodobieństwo choroby przypada pomiędzy czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. Uważa się, iż jest to choroba o podłożu genetycznym, jednakże nie mamy jeszcze rozpoznanego pełnego mechanizmu powstawania choroby.

Pierwsze etapy choroby mogą trwać kilka lat, zanim sam pacjent lub jego otoczenie zorientuje się, iż coś się z nim dzieje nie tak. Jednym z pierwszych objawów jest przede wszystkim spowolnienie ruchów a także zaburzenia koordynacji ruchowej. W następnym etapie choroby pacjent trapiony jest zaburzeniami równowagi, problematyczne stają się również najprostsze czynności takie jak wchodzenie po schodach czy wstawanie z łóżka. Pojawia się drżenie spoczynkowe, połączone ze sztywnością mięśni. Neurolog Gdańsk Zaspa przypomina, że w przypadku pojawienia się objawów wegetatywnych, takich jak nadmierne pocenie się czy też ślinotok, świadczą o zaawansowaniu choroby. Jest wiele możliwości leczenia, jednym z nich jest leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosowanym lekiem jest lewodopa, amantadyna, bromokryptyna, czy też różnego rodzaju beta-blokery. Kolejną metodą leczenia, bardziej radykalną, jest leczenie operacyjne. Można również przeszczepić płodową istotę czarną czy też stosować elektrostymulację. Poza tymi metodami wdraża się także rehabilitację, pozwalającą na utrzymanie sprawności fizycznej możliwie najdłużej.

Jak przyznaje neurolog Gdańsk Zaspa, choroba Parkinsona sama w sobie nie prowadzi do zgonu, często jest on jednak spowodowany powikłaniami tejże choroby. Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc, odpowiadające za przeszło 70% zgonów osób z chorobą Parkinsona. Na drugim miejscu w kwestii zgonów osób jest udar krwotoczny mózgu ( zwany potocznie wylewem). Nie odkryto bezpośredniej zależności między chorobą Parkinsona a występowaniem udarów, jednakże w środowisku neurologicznym uważa się, iż choroba Parkinsona wpływa także na wytrzymałość naczyń krwionośnych w mózgu a także poprzez oddziaływanie na cały organizm zwiększa ryzyko pojawienia się chorób skutkujących zwiększeniem się gęstości krwi, zmniejszeniem się przepustowości naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może skutkować zatorem.